Wyznania włosomaniaczki: metody mycia włosów - plusy i minusy

13:00


Częstotliwość mycia włosów jest kwestią indywidualną, dostosowaną na miarę do potrzeb - w szczególności skóry głowy. Niezależnie od tego, jak często myjemy włosy, przy wyborze szamponu powinnyśmy kierować się przede wszystkim składem - im prostszym, tym lepszym. O ile coraz prościej jest wybrać nam odpowiedni szampon (zobacz post Wyznania włosomaniaczki - szampony do włosów), o tyle nadal pojawiają się pytania, jak prawidłowo go używać. Mimo, iż większość z nas jest przyzwyczajona do tradycyjnej metody mycia włosów nie oznacza to, że jest ona najbardziej skuteczna. Czy wiesz, która z nich najlepiej spisałaby się na Twoich włosach?


Metody mycia włosów
Mycie włosów szamponem (M)
Metoda, którą stosował każdy - na zmoczone włosy nakładamy szampon, spieniamy, następnie spłukujemy. Zaletą metody jest jej szybkość oraz niewymagający wielu środków zabieg, jednak jak wiadomo, włosy traktowane samym szamponem pozbawiane są zabezpieczenia przed czynnikami zewnętrznymi, często się plączą oraz mają tendencję do łamania się.


Mycie plus odżywka (MO)
Metoda niewiele różniąca się od powyższej z tą różnicą, iż po myciu nakładana jest na nie odżywka. Uwaga, posiadaczki suchych lub zniszczonych włosów - nie zabezpieczenie ich przed myciem, szczególnie w przypadku stosowania silnych detergentów, może znacznie bardziej narazić je na negatywne skutki mycia.


Odżywka plus mycie (OM)
Kolejność działanie jest odwrotna, jak w przypadku metody MO. Dużą zaletą jest fakt, iż włosy nie plączą się podczas mycia, ponadto - są znacznie bardziej nawilżone, jednocześnie będąc oczyszczone. Odżywka plus mycie w szczególności sprawdzi się u posiadaczek włosów podatnych na obciążenia, nie potrzebujących szczególnego nawilżenia - przy włosach przesuszonych może się jednak nie sprawdzić. Istotą jest, by w tym przypadku stosować produkty nie opierające się na zbyt silnych detergentach - wypłuczą one bowiem wszystkie składniki dostarczone włosom przez odżywkę.


Odżywka plus mycie plus odżywka (OMO)
Metoda uwielbiana przez miłośniczki świadomej pielęgnacji włosów, doskonała również dla osób, posiadających włosy mieszane - przetłuszczające się u nasady i suche na końcach. Nałożoną na całą długość włosów lekką odżywkę spłukujemy, następnie myjąc włosy szamponem. Druga stosowana odżywka po umyciu włosów powinna być o wiele bardziej treściwa - spokojnie może być to maska, dogłębnie działająca na odżywienie włosa. Łączy zalety metod MO i OM - dobrze nawilża włosy, dociąża je, sprawdzając się jednocześnie u posiadaczek różnych typu włosa. Uwaga - przy dłuższym stosowaniu może wpływać na zwiększone przetłuszczanie się włosów.


Mycie odżywką
Doskonały sposób dla posiadaczek kręconych włosów, wydobywający ich skręt, dostatecznie nawilżający aż po same końce oraz dla pań, które ze względu na znaczne zniszczenia nie mogą pozwolić sobie na mycie detergentami. Nie jest ona jednak dla wszystkich - niestety, może powodować szybsze przetłuszczanie się włosów oraz znaczne ich obciążenie. Najistotniejszy jest tutaj wybór odpowiedniej odżywki - nie może mieć w składzie silikonów ani ciężkich substancji oleistych, które zbyt szybko mogą się na włosach nadbudowywać, powodując efekt zupełnie odwrotny od zamierzonego. Co ważne - raz na dwa tygodnie należy wówczas oczyszczać skórę głowy i włosy szamponem z SLS/SLES, aby usunąć nadmiar substancji.


Metoda kubeczkowa
Różnica między zwykłym myciem (M) a metodą kubeczkową polega na rozcieńczeniu szamponu. Mieszając niewielką ilość detergentu z wodą doprowadzamy do powstania piany, którą następnie myjemy skórę głowy i włosy. Jest to bardzo delikatna metoda - zdecydowanie delikatniejsza niż zwykłe mycie szamponem, również bardzo oszczędna dzięki zużyciu niewielkiej ilości produktu.


_____

W moim przypadku nie ma jednej, określonej metody, która by górowała nad innymi - kiedy włosy wyraźnie potrzebują nawilżenia stosuję się do zasad OMO, najczęściej stawiając jednak na MO, pozwalając mi zaoszczędzić nieco czasu. Już od dawien dawna unikam kosmetyków dwa w jednym - łączących szampon z odżywką - jednocześnie niwelując szkodliwe skutki działania zarówno jednego produktu, jak i drugiego. Niech żyje rozdzielność kosmetyczna! ;-)
Drogie Czytelniczki, jak jest w Waszym przypadku? Czy jest wśród nas osoba, która regularnie stosuje metodę mycia włosów odżywką? Która z powyższych jest przez Was praktykowana?

Może Ci się spodobać

16 komentarze | COMMENTS

 1. Ja myje metodą OOMO olejowanie, emulgowanie oleju odzywka, mycie szamponem i odzywka/ maska :)

  OdpowiedzUsuń
 2. U mnie zazwyczaj OMO, ale w innym sensie - olejowanie, mycie, octowa płukanka z malin ;) Co jakiś czas MM - mycie + maska ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Też preferuję OOMO, choć nie zawsze znajduję na to czas ;). Czasem więc jest to zwykłe OMO :).

  OdpowiedzUsuń
 4. Mamy włosy przetłuszczające się i metoda- wpierw szampon, później odżywka sprawdza się.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja stosuję metodę mycie włosów, a potem odżywka. I jestem zadowolona.

  OdpowiedzUsuń
 6. ja myję normalnie szamponem, a potem odżywka i jakoś chyba nigdy nie przekonam się do mycia samą odżywką, bo miałabym wrażenie, że te włosy sa nieumyte :)

  OdpowiedzUsuń
 7. mam włosy przetłuszczające się i najlepiej sprawdza się metod MO

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja najczęściej stosuję niestety metodę mycie i odżywka, z tym że mam mocne włosy i nie widzę po nich aby były suche albo zniszczone.

  OdpowiedzUsuń
 9. Od dawna myję włosy metodą OMO - nie wyobrażam sobie teraz,żebym mogła je myć inaczej ;)
  O myciu włosów odżywką czytałam,ale nie sądzę aby ta metoda wyszła na dobre moim przetłuszczającym się włosom.
  Fajnie,że zrobiłaś taki post.
  Pozdrawiam ;*

  OdpowiedzUsuń
 10. U mnie bardzo dobrze sprawdza się metoda omo jednak często z braku czasu decyduje się mo :)

  OdpowiedzUsuń
 11. moja skóra głowy dostarcza mi wiele problemów, od jakiegoś czasu jest bardzo wrażliwa. wybieram delikatne szampony, nigdy nie stosowałam metody omo.

  OdpowiedzUsuń
 12. ja zwykle myję włosy szamponem, nakładam maskę i potem odżywkę na długość :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Super to wyjaśnione przyda się nie jednej osobie :]

  OdpowiedzUsuń
 14. mega ciekawy post! dużo się dowiedziałam ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Ja myję włosy i raz w tygodniu nakładam maskę, a jak widzę, że włosy potrzebują większej pomocy nakładam na nie olej z awokado na noc :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny. Jestem szczerze zainteresowana tym, co macie do powiedzenia. Każdy komentarz czytam oraz staram się odpowiedzieć. Zostań ze mną dłużej, dodając do Obserwowanych! :)

Z ogromną chęcią odwiedzam Wasze blogi, których obserwowanie sprawia mi przyjemność. Nie mam nic przeciwko linkom do Waszych blogów, jednak to nie miejsce na nachalną reklamę. Szanujmy pracę innych.